Maya'da Tiyatro Heyecanı

  04 Mart 2019

Maya Okulları olarak öğrencilerimizin sosyal ve duyuşsal gelişimlerini destelemek amacıyla birlikte öğrenmek ve birlikte eğlenmek ilkesine bağlı olarak ortak etkinlikler gerçekleştirmelerini çok önemli ve değerli buluyoruz. Tiyatrolar gününün içinde bulunduğumuz ayda öğrencilerimizin arkadaşlarıyla okul çatısı altında tiyatro izlemelerine fırsat sağlamak amacıyla ilkokul öğrencilerimiz için "Sihirli Madalyon" ve ortaokul öğrencileri için “80 Günde Devr-i Alem" oyunu okulumuz konferans salonunda sergilendi. 
Jules VERNE'nin 1872 yılında kaleme aldığı 80 Günde Devr-i Alem defalarca beyaz perdeye ve tiyatro sahnelerine taşınarak, aynı heyecan ve akıcılıkla günümüze kadar gelmiştir. Hikayenin kahramanı zengin ve asil bir İngiliz beyefendisi olan Phileas Fogg, hayatını dakikalar ile planlayacak kadar titiz ve düzenli biridir. Macera, bir gün gerçekleşmesi imkânsız görünen bir konuda girdiği iddia ile başlar. Tüm servetini, 80 günde dünyanın etrafını dolaşacağı sözünü vererek ortaya koyar. Üstelik hava yolu kullanmadan ve öncesinde bir planlama yapmadan.
Yolculuk boyunca çeşitli ülkelerden geçecek, farklı insanlarla karşılaşacak, bazen fil, bazen gemi bazen de tren ile seyahat edeceklerdir. Kimi zaman bu yolculuk heyecanlı bir kaçışa dönüşse de... Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Gökhan Kocaoğlu bu oyundaki rejisi ile direkler arası “en iyi yönetmen” ödülü almıştır.

Sihirli Madalyon  iyi ve kötü çatışmasının yaşandığı küçük bir ülke de geçer. Kral sarayında bir davet verir ve müzisyen kızının bu davette keman çalarak, konuklara mini bir konser vermesini ister. Oyunun kötü karakteri Zorba, hem prensesin hem de ülke de müzik ile ilgilenen herkesin notalarını çalar. Notaları olmayan prensesin dikkati dağılır ve kemanını çalamaz. Kemanından kötü sesler çıkaran kralın kızının  düştüğü durum yüzünden sinirlenen Kral, ülkedeki tüm müzik aletlerini toplatır. Kızı dahil sanat ile uğraşan herkesi zindana kapattırır. Kızının yakın arkadaşı olan soytarı, prensesi zindandan kurtarır ve ülkede yaşanan bu duruma çözüm bulabilmek için yaşlı kahine giderler. Kahin onlara yalnızca müzik tanrısının yani Orf'un yardım edebileceğini söyler. Ama ona ulaşmak çok zordur. Böylece Prenses ve soytarıya sihirli bir madalyon verir. Bu madalyon ile üç engeli aşarak Orf'a ulaşan ikili; “sevgi” ve “dostluk” un önemini bir kez daha anlatmış olur. Macera dolu bu yolculuk sürpriz bir şekilde son bulur. 

Keyifli oyunlarda salonumuzu tebessümleriyle anlamlandıran sevgili çocuklarımıza ve performanslarını hayranlıkla izlediğimiz oyunculara teşekkür ederiz. 


Maya'da Tiyatro Heyecanı Maya'da Tiyatro Heyecanı Maya'da Tiyatro Heyecanı Maya'da Tiyatro Heyecanı Maya'da Tiyatro Heyecanı Maya'da Tiyatro Heyecanı Maya'da Tiyatro Heyecanı Maya'da Tiyatro Heyecanı