MAYA’DA KIŞ EKİNOKSU FARKINDALIĞI

  21 Aralık 2020

21 Aralık, yani en uzun gecenin yaşandığı tarih… 21 Aralık tarihinde ülkemizin de içinde bulunduğumuz Kuzey yarımkürede en uzun gece yaşanırken, Güney yarımkürede yazın; Kuzey yarımkürede kışın başlangıcı olarak nitelendirilir. 
21 Aralık’tan sonra Kuzey yarımkürede gündüzler uzamaya başladığı gibi Güney yarımkürede de kısalmaya başlar.
En uzun gece en kısa gündüz yaşanır. 
Öğrencilerimizin bu konudaki farkındalığını artırmak, ekinoksa bağlı değişen gölge boyları, gece- gündüz süresi vb bilgileri içselleştirerek günlük yaşam kültürlerini desteklemek, onların mevsim dönüşümünü takip etmeleri, doğal olaylar konusunda bilinçlenmeleri, bu konuları içselleştirmeleri için sınıf içi farkındalık geliştirme etkinlikleri yapıldı. 
21 Aralık Pazartesi günü tüm sınıflar seviyesinde ilk derste Sosyal Bilgiler Öğretmenlerimizin hazırladığı Kış Ekinoksu sunumuyla ilgili paylaşımlarda bulunularak Müzik Öğretmenlerimizin yazıp bestelediği “Kış Ekinoksu” şarkısı dinlendi. Tüm öğrencilerimizin söylediği kış ekinoksu şarkısı çevrim içi derslerimize renk kattı.
Çocuklarımızın hayata intibaklarını artırıcı etkinlik ve paylaşımları önemseyen Maya Okullarında öğrencilerimizin
“Dünyamız dönüyor, günle geçiyor
Takvimden bir yaprak daha eksiliyor
Mevsimler değişiyor, zaman geçiyor
Gece ve gündüzler bile değişiyor
Aralık 21’de olur en uzun gece
Çoğalır tüm uykular, kısalır tüm sabahlar
Kış ekinoksu derler takvimdeki bugüne
Çünkü kışı müjdeler 21 Aralık gelince…”
sözleriyle içselleştirdikleri, şarkılara bağlı etkinlikler ve özgün videolarla anlamlandırdıkları ekinoks süreci ve ekinoksa bağlı tüm bilgilerle doğa olaylarını daha rahat kavramaları sağlanmıştır.


MAYA’DA KIŞ EKİNOKSU FARKINDALIĞI MAYA’DA KIŞ EKİNOKSU FARKINDALIĞI MAYA’DA KIŞ EKİNOKSU FARKINDALIĞI MAYA’DA KIŞ EKİNOKSU FARKINDALIĞI MAYA’DA KIŞ EKİNOKSU FARKINDALIĞI MAYA’DA KIŞ EKİNOKSU FARKINDALIĞI