CUMHURİYETİMİZİN BAŞKENTİ ANKARA 98 YAŞINDA!

  13 Ekim 2021

Atatürk’ten bize, bir armağansın,
Sevgili başkentim, güzel Ankara’m;
Ay yıldız, burcunda hep dalgalansın
Sevgili başkentim, güzel Ankara’m.
On Üç Ekim’lerde, seni kutlarız,
Türlü etkinlikler yapar, yaşarız;
Başkent oluşunu, hep alkışlarız
Sevgili başkentim, güzel Ankara’m..
Naim YALNIZ

Dev bir Mili Mücadele sonrasında ” 13 Ekim 1923 tarihinde büyük çoğunlukla kabul edilen “Türkiye Devleti’nin başkenti, Ankara şehridir.” kanun maddesince Ankara’mız, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin başkenti ve ülkemizin yönetim merkezidir. 
Milli Mücadeleye ev sahipliği yapan Ankara’nın başkent oluşunun yıl dönümü her 13 Ekim’de olduğu gibi bu gün de okulumuzda coşkuyla kutlandı. Okul girişinde Ankara ile ilgili marşlarla karşılanan öğrenci ve öğretmenlerimiz zengin sınıf içi etkinliklerle 98. yıl dönümünde başkentimizin tarihi geçmişine ait fotoğraf sergisini gezip, Ankara’yı tanıtan belgeselleri izleyip, gün boyunca merkezi yayınla şiirler okuyup, marşlar dinleyip söylediler. Sosyal Bilgiler Öğretmenlerimiz hafta boyunca ders içeriklerini Ankara’nın geçmişi, Milli Mücadeledeki yeri ve başkent oluşu ile ilişkilendirerek etkili çalışmalarla öğrencilerimizi buluşturdu. 

Öğrencilerimizle yaşadıkları şehrin tarihini, tarihimizdeki yerini ve önemini paylaşmanın ve başkent oluşunun 98. yılını coşkuyla kutlamanın mutluluğuyla etkinliklerimizde emeği geçen tüm öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.


CUMHURİYETİMİZİN BAŞKENTİ ANKARA 98 YAŞINDA! CUMHURİYETİMİZİN BAŞKENTİ ANKARA 98 YAŞINDA! CUMHURİYETİMİZİN BAŞKENTİ ANKARA 98 YAŞINDA!